Nedělá rozdíl ani mezi svaly a tukem.

Nedělá rozdíl ani mezi svaly a tukem.

Pokračování

Bohužel úsilí o snížení hmotnosti nemusí nutně odstranit vaši rezervní pneumatiku. Ztráta hmotnosti má tendenci nastat rovnoměrně po celém těle a nemůže být nasměrována k žádné přesné zásobě tuku, poznamenal Loos.

"Neexistuje žádný způsob, jak se konkrétně zaměřit na ten břišní tuk," řekl Loos. "Dokonce ani cvičení, jako je sedy lehy, vám konkrétně nepomohou ztratit tuk v břiše."

Nová studie byla zveřejněna 24. dubna online v Annals of Internal Medicine.

Novinky WebMD z HealthDay

Zdroje

ZDROJE: Emmanuel Stamatakis, Ph.D., docent, University of Sydney, Austrálie; Ruth Loos, Ph.D., ředitelka programu genetiky obezity a souvisejících metabolických vlastností, Charles R. Bronfman Institute of Personalized Medicine, Mount Sinai, New York City; 24. dubna 2017, Annals of Internal Medicine Copyright © 2013-2018 HealthDay. Všechna práva vyhrazena.

Autor: Alan Mozes Reportér Dne zdraví

ČTVRTEK, 24. září 2020 (Zprávy dne zdraví) – Přibývání na váze kolem střední části může způsobit mnohem víc než jen krizi šatníku: Může to také signalizovat začátek vážné zdravotní krize.

Varuje to tým kanadských a íránských vědců, kteří provedli rozsáhlý přezkum 72 studií zahrnujících více než 2,5 milionu pacientů z celého světa.

"Zjistili jsme, že přebytečný tuk v břiše – nazývaný centrální tuk nebo břišní tuk – je spojen s vyšším rizikem úmrtí než celkový tělesný tuk." řekl autor studie Tauseef Ahmad Khan. Je postdoktorandem na katedře nutričních věd Lékařské fakulty University of Toronto.

To znamená, že i když jsou ostatní části těla v dobré kondici, jakmile se tuk začne hromadit v oblasti břicha, riziko předčasného úmrtí stoupá, poznamenal Khan. Tak "lidé by se měli více zajímat o svůj pas, než se zaměřovat pouze na [celkovou] hmotnost nebo index tělesné hmotnosti," řekl.

Khan a jeho kolegové poukázali na to, že index tělesné hmotnosti, neboli BMI, byl dlouho považován za zlatý standard pro hodnocení stavu hmotnosti jednotlivce.

Problém: BMI není přesné. Jednak přesně nespecifikuje, kde se na těle nachází přebytečný tuk. Nedělá rozdíl ani mezi svaly a tukem.

Tým se tedy rozhodl prozkoumat výsledky předchozích výzkumů, které hledaly souvislosti mezi nadbytkem centrálního tuku a zvýšeným rizikem úmrtí z jakékoli příčiny.

Studie byly provedeny v letech 1999 až 2019 výzkumníky ve Spojených státech, Kanadě, Evropě, Austrálii, Brazílii, Indii, Indonésii, Japonsku, Číně, Koreji, Íránu a Tobagu. Všichni zahrnovali dospělé ve věku 18 let a starší, přičemž pacienti byli sledováni od tří do 24 let.

Předchozí studie, řekl Khan, "byly omezeny na starší lidi nebo jen na lidi žijící na Západě. Naše dosud největší studie potvrzuje tyto výsledky u lidí žijících po celém světě."

Revidované studie zahrnovaly minimálně tři různá měření pro hodnocení tělesného tuku. Někteří zvažovali obvod pasu, boků a/nebo stehen, zatímco jiní spočítali poměr pasu a boků/výšky nebo stehen u každého jednotlivce. V některých případech byl zahrnut i index tělesného tuku. Ostatní se na to zaměřili "index tvaru těla," jednotná míra tělesné výšky, hmotnosti a obvodu pasu.

Pokračování

Téměř jakýmkoliv způsobem tým dospěl k závěru, že nadměrný břišní tuk byl přímo spojen s vyšším rizikem předčasného úmrtí.

Vyšetřovatelé zjistili, že na každých zhruba čtyři palce dalšího obvodu pasu se riziko předčasného úmrtí zvýšilo o 11 %.

Zároveň však Khan řekl: "naše studie také ukazuje, že velikost boků a velikost stehen byla spojena s nižším rizikem úmrtí." Konkrétně každé zvýšení obvodu stehen o 2 palce bylo spojeno s 18% pokles v riziku předčasného úmrtí.

Proč? Protože "velikost stehen je ukazatelem množství svalů" člověk nese, ne tlustý, řekl Khan.

naproti tomu "břišní tuk je tuk, který se ukládá kolem orgánů v břiše a jeho přebytek je spojen s vysokým cholesterolem, vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, cukrovkou a mrtvicí. Proto větší množství břišního tuku může zvýšit riziko úmrtí na tyto nemoci," přidal.

Takže když už vám ty maškarní nebo smokingové šaty nesedí, co byste měli dělat? Zhubnout, poradil.

"I když se nelze zaměřit na to, odkud zhubnout, hubnutí pomocí diety a cvičení také sníží břišní tuk," řekl Khan.

Lona Sandon je programová ředitelka v oddělení klinické výživy na škole zdravotnických profesí na University of Texas Southwestern Medical Center v Dallasu. "Pokud chcete ztratit břišní [viscerální] tuk, prvním krokem je nasednout na běžecký pás, kolo, eliptical nebo pás na kolečkových bruslích. Ať už preferujete cokoli, pořádně se zapotíte," ona řekla.

"Aerobní cvičení pomáhá snižovat tento typ tuku. Přidejte tam také nějaký odporový trénink. Udělejte to tolik dní v týdnu, kolik můžete. Pět dní by bylo skvělé," navrhl Sandon.

"Druhý krok, obecně omezte nadbytečné kalorie," ona řekla. "Začněte s přidaným cukrem a tuky a nahraďte je ovocem a zeleninou. Omezte velikost porcí. Vynechejte také přebytečný alkohol."

A vynaložit úsilí je vzhledem k tomu rozhodně dobrý nápad "tuk, který se hromadí v břiše, produkuje zánětlivé sloučeniny, které zvyšují riziko inzulínové rezistence, cukrovky 2. typu a srdečních chorob," dodala.

Pokračování

"Takže ano, krátká odpověď je, že zdravotníci by měli zvážit obvod pasu a použít jej jako indikátor břišního tuku a pokročit směrem k cílům snížení břišního tuku," řekl Sandon.

Khan a jeho kolegové zveřejnili svá zjištění online 24. září v BMJ.

Novinky WebMD z HealthDay

Zdroje

ZDROJE: Tauseef Ahmad Khan, MBBS, PhD, postdoktorand, katedra nutričních věd, lékařská fakulta, University of Toronto, Ontario, Kanada; Lona Sandon, PhD, MEd, RDN, LD, programová ředitelka a odborná asistentka, oddělení klinické výživy, School of Health Professions, University of Texas Southwestern Medical Center v Dallasu;BMJ, 24. září 2020, online Copyright © 2013-2020 HealthDay. Všechna práva vyhrazena.

20. července 2007 — Chcete spalovat tuk cvičením? Odpočinek během tréninku může pomoci, hlásí japonští vědci.

Zde je fitness plán na spalování tuků, který testovali: Cvičte 30 minut, dejte si 20 minut přestávku a dokončete dalších 30 minut cvičení.

To zrychlí metabolismus tuků ještě více než solidní hodina cvičení, poznamenávají vědci, mezi něž patřil Kazushige Goto, PhD, z oddělení biologických věd na japonské univerzitě v Tokiu.

Gotův tým studoval sedm zdravých, fyzicky aktivních mužů, kterým bylo v průměru 25 let.

V laboratoři vědců muži hodinu šlapali na stacionárních kolech bez přestávek.

Jiný den jeli půl hodiny na stacionárním kole, sedli si na židli a 20 minut odpočívali a pak ještě 30 minut šlapali do pedálů.

Pro srovnání, muži navštívili laboratoř vědců ještě jednou, jen aby si na hodinu odpočinuli, aniž by vůbec cvičili.

Vědci sledovali u mužů metabolismus tuků a hladiny hormonů před, během a po každém sezení. Jak se dalo očekávat, hodina čistého odpočinku byla zbytečná, pokud jde o metabolismus tuků, ve srovnání s účinky cvičení na spalování tuků.

Odpočinek během cvičení však zrychlil metabolismus tuků během cvičení a po něm, ve srovnání se solidní hodinou cvičení bez přestávek.

Zjištění, která byla nedávno zveřejněna v Journal of Applied Physiology, může znamenat, že pro spalování tuků je lepší počítat s oddechem na dlouhé tréninky.

Ale studie byla malá a muži nebyli ve cvičení nováčci, takže vědci plánují otestovat teorii na jiných skupinách lidí.

Mezitím, pokud jste připraveni začít cvičit, nejprve se poraďte se svým lékařem.

Navštivte naši Cvičení a fitness nástěnku a zeptejte se na své otázky odborníka na WebMD Riche Weila, MEd, CDE.

WebMD Health News Hodnotil Louise Chang, MD dne 20. července 2007

Zdroje

ZDROJE: Goto, K. Journal of Applied Physiology, června 2007; svazek 102: © 2007 WebMD, Inc. Všechna práva vyhrazena.

Od Roberta Preidta

Reportér Dne zdraví

ČTVRTEK, 28. dubna 2016 (HealthDay News) – Více svalů a méně tuku snižuje riziko předčasné smrti u lidí se srdečním onemocněním, naznačuje nová studie.

Lékaři by měli povzbuzovat pacienty, aby dělali odporová cvičení jako součást zdravého životního stylu, spíše než zdůrazňovat a sledovat úbytek hmotnosti, doporučili autoři studie.

Pro tuto studii Dr. Preethi Srikanthan z Kalifornské univerzity v Los Angeles a jeho kolegové analyzovali data shromážděná od více než 6 400 Američanů se srdečním onemocněním.

Vyšetřovatelé zjistili, že lidé s vyšším množstvím svalů a nižšími hladinami tělesného tuku měli menší pravděpodobnost, že zemřou na srdeční problémy nebo jiné příčiny, než lidé ve třech dalších skupinách na základě složení těla. Skupiny byly: s nízkým obsahem svalů/s vysokým obsahem tuku; nízký obsah svalů/nízký obsah tuku; nebo s vysokým obsahem svalů/vysokým obsahem tuku.

Protože lidé s větším množstvím svalů měli větší pravděpodobnost, že budou mít vysoký index tělesné hmotnosti (BMI, měření založené na výšce a váze), mohla by zjištění vysvětlit, co se nazývá "paradox obezity," kde lidé s vyšším BMI mají nižší úmrtnost, navrhli vědci.

Výsledky studie ukazují, jak je důležité udržovat svalovou hmotu pro snížení rizika předčasného úmrtí, a to i u lidí s vyšším srdečním rizikem, uvedli autoři studie v univerzitní tiskové zprávě.

Podle American College of Sports Medicine lze odporový trénink – nazývaný také silový trénink – provádět funguje removio? s běžnými domácími produkty, například mléčnými džbány naplněnými pískem. Nebo mohou lidé používat tradiční volné činky a činky, posilovací stroje, elastické hadice nebo medicinbaly. Ale před zahájením jakéhokoli cvičebního programu se poraďte se svým lékařem, říkají odborníci.

Zjištění byla zveřejněna tento měsíc v American Journal of Cardiology.

Novinky WebMD z HealthDay

Zdroje

ZDROJ: University of California, Los Angeles, tisková zpráva, 21. dubna 2016 Copyright © 2013-2018 HealthDay. Všechna práva vyhrazena.

3. ledna 2017 – Pokud se snažíte řídit svou váhu, musíte mít na paměti svůj metabolismus.

Metabolismus, konkrétně klidový metabolismus, je motorem těla. Je to energie, kterou spalujete, abyste udrželi své srdce, dýchání plic a ostatní orgány v chodu.

Metabolické mýty

Zrychlí častější stravování váš metabolismus? Expert přebírá tři běžná přesvědčení.

Pokud nejste vrcholový sportovec, klidový metabolismus tvoří 60 až 75 % všech kalorií, které každý den spálíte, a hodně se liší od člověka k člověku.

Pokud počítáte kalorie, znalost vašeho klidového metabolismu vám může pomoci zjistit, kolik můžete sníst, aniž byste přibrali.

Lidé, kteří mají přirozeně vysokou rychlost metabolismu, mohou jíst více, aniž by přibrali na váze, než lidé, kteří spalují kalorie pomaleji.

Zní to skvěle, že? Máte tento úžasný spalovací motor, který spálí stovky kalorií denně, aniž byste museli udělat jediné sednutí.

A teď ty špatné zprávy: Je těžké zvýšit váš klidový metabolismus mnohem nad jeho přirozenou nastavenou hodnotu, i když je možné jej zpomalit.

Zde je to, co věda ukázala, že může narušit vaši schopnost zhubnout a udržet si váhu.

Spát

Vědci vědí, že krátký spánek vede k nárůstu hmotnosti. Lidé, kteří v noci nespí alespoň 6 hodin, jsou náchylní k přejídání a obvykle touží po škrobových, sladkých potravinách.

Ukazuje se, že přejídání není jediným problémem, když podvádíte spánek; nedostatečně zavřené oči také zpomalují metabolismus.

Výzkumníci z University of Pennsylvania nedávno přivedli do své spánkové laboratoře 36 zdravých dospělých. Po dobu 5 dnů měla polovina skupiny povoleno spát pouze 4 hodiny v noci; druhá polovina spala až 10 hodin v kuse.

Přestože skupina s omezeným spánkem byla aktivní a bdělá po více hodin dne, jejich klidový metabolismus se zpomalil asi o 50-60 kalorií denně, říká hlavní autor studie Namni Goel, PhD. Goel studuje spánkovou medicínu na University of Pennsylvania School of Medicine.

Není to obrovské množství, ale „to se může přidat přes několik nocí omezení spánku,“ říká.

Ještě znepokojivější, říká Goel, je, že metabolismus prská, když se zvyšuje chuť k jídlu. Její dobrovolníci s omezeným spánkem jedli každý den asi o 500 kalorií více, takže celková kalorická nerovnováha způsobená nedostatkem spánku byla značná – kolem 550 kalorií denně, což je dost na to, aby každý týden přibrala asi kilo na váze.

Pokračování

Protein

Kevin Hall, PhD, vedoucí výzkumník v National Institutes of Health, prováděl experimenty, aby ověřil myšlenku, že všechny kalorie jsou stejné, bez ohledu na to, odkud pocházejí. U tuků a sacharidů to vypadá, že je to pravda. Ale Hall říká, že protein se zdá být jiný příběh.

„Vypadá to, že zvýšení množství bílkovin, které jíte, by mohlo mít nějaký přínos,“ říká, ačkoliv je zapotřebí více výzkumu, než to bude moci říci s jistotou. A není si jistý, proč by bílkoviny mohly zvýšit metabolismus, ale má nějaké teorie.

Tělo vynakládá více energie na trávení a vstřebávání bílkovin než na tuky a sacharidy.

“Mohlo by to také zvýšit rychlost metabolismu, ale velmi mírně.” Nemluvíme zde o obrovských nárůstech,“ říká Hall.

Diety, které mění primární zdroj energie v těle z cukru nebo sacharidů na tuky, mohou také pomoci vašemu metabolismu. Diety, které to dělají, se nazývají ketogenní diety. Mívají vyšší obsah tuků nebo bílkovin a nižší obsah sacharidů.

V nedávné studii Hall drželo 17 mužů s nadváhou nebo obezitou dvě různé nízkokalorické diety. První byla dieta s vyšším obsahem sacharidů a nižším obsahem tuků. Druhým byla ketogenní dieta, která měla nižší obsah sacharidů a vyšší obsah tuků. Protein byl zachován stejný mezi dvěma dietami. Muži zhubli při obou dietách, ale jejich metabolismus byl při ketogenní dietě o něco vyšší.

Poselstvím pro lidi, kteří chtějí zhubnout, je, že pokud se chystáte snížit kalorie, nesnižujte příjem bílkovin.

Jíst více bílkovin může pomoci udržet váš klidový metabolismus na vysoké úrovni, což vám může pomoci jak zhubnout, tak si váhu udržet.

Ztráta váhy

Když hubneme, naše tělo tvrdě bojuje, aby je znovu získalo.

Eric Ravussin, PhD, ředitel Centra pro výzkum obezity výživy v Pennington Biomedical Research Center, přirovnává tento odpor k hubnutí k tomu, co se stane, když zatáhnete za pružinu.

“Čím více odtáhnete svou váhu od přirozeného bodu usazení, tím více bude vaše tělo vzdorovat,” říká.

Pokračování

Jedním ze způsobů, jak se tělo brání hubnutí, je zpomalit svůj klidový metabolismus. Čím rychlejší a extrémnější je hubnutí, tím více se zdá, že se metabolismus zpomaluje.

Nedávná série studií přesně ukázala, jak dramatické může být zpomalení metabolismu po hubnutí.

Hall strávil 6 let sledováním soutěžících z osmé sezóny "Největší smolař" realitní show.

Přehlídka zachycuje obézní lidi a spojuje je s trenéry, kteří je nutí k extrémnímu cvičení – až 4,5 hodiny denně – a přísným dietám, aby rychle zhubli.